Celníci stále objevují zásilky se zakázanými látkami

Od začátku roku zachytili ruzyňští celníci 6 zásilek obsahujících zakázaná anabolika.

Dle celníků jde převážně o steroidní hormon DHEA (dehydroepiandrosterone). V roce 2015 byl zachycen za odpovídající období stejný počet balíčků. Tyto zásilky jsou určeny nejen českým adresátům, ale i odběratelům v zahraničí.

Navzdory kampaním, které upozorňují na nebezpečnost a trestnost takového jednání, se stále podobné záchyty objevují. Jedná se o neregistrované přípravky, u kterých není možné zaručit jejich kvalitu, účinnost ani bezpečnost! Buď jde o padělky léků, jejichž originál je drahý a bez lékařského receptu nedostupný, nebo o nelegální přípravky, které můžou obsahovat léčivou látku, ale nejsou nikde schváleny jako léčivé přípravky. Nelegálním přípravkem je však i přípravek, který je schválen v zahraničí, nikoli však v České republice (jedná se zejména o přípravky dovážené ze třetích zemí).

Při užívání přípravků s obsahem steroidních hormonů bez dohledu lékaře existuje řada zdravotních rizik a nežádoucích účinků, jako je např.

  • u žen maskulinizace, poruchy menstruačního cyklu; u mužů útlum spermatogeneze (tvorby spermatu), stimulace růstu nádorů prostaty,

  • zvýšení krevního tlaku, zhoršení citlivosti na inzulín, při vysokých a dlouhodobých dávkách může dojít k hyperplastickému bujení jaterní tkáně,

  • pokud jsou tyto látky užívány osobami, u kterých je jejich užívání kontraindikováno, může dojít k srdečnímu selhání, ke zbytnění prostaty, progresi karcinomu prostaty nebo prsu, při užívání v těhotenství k virilizaci plodu ženského pohlaví (rozvoj druhotných mužských pohlavních znaků).

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.