Ilegální prodej léků na lékařský předpis na internetu

V březnu letošního roku obvinila Policie devětatřicetiletou ženu z Kladna z nelegálního prodeje léčivých přípravků, které nakupovala v lékárnách na falešné recepty a přes internet je prodávala dál.

Policisté si poprvé všimli těchto nelegálních aktivit před dvěma lety, kdy žena bourala se svým vozem. Během prohlídky objevila policie vyplněné a prázdné recepty a dvě lékařská razítka.

O rok později se policii ozvala jedna z kladenských lékáren, která objevila recept s falešným razítkem. Během několika týdnů přišla další hlášení z několika lékáren v okolí. Policie zjistila, že jde o stále stejnou ženu a že podezřelá nakupuje léky nejen pro svou potřebu, ale že je nejspíš nabízí prostřednictvím internetu dalším zájemcům.

Žena je v tuto chvíli ve vazbě, protože v podvodné činnosti nepřestala a léky na falešné recepty se pokoušela koupit i letos na jaře.

Podle výsledků kontrol a dozoru nad nelegálními léky a padělky jsou nejčastěji zachycené nelegální přípravky či padělky právě přípravky dostupné pouze na lékařský předpis. Lidé volí cestu nákupu, která nevyžaduje návštěvu lékaře a získání lékařského předpisu. I když se nákup takových léku přes internet jeví jako snadné řešení, je třeba si uvědomit, že léky získané ze zdrojů mimo legální dodavatelský řetězec mohou ohrozit nebo i trvale poškodit zdraví. Zatímco všechny subjekty s řádným povolením (výrobci, distributoři a lékárny) podléhají přísné kontrole vedoucí k zajištění kvalitních, účinných a bezpečných léčiv, nelegální výrobce a prodejce není možné jakkoli zkontrolovat. Kvalitu, účinnost a bezpečnost u takto nelegálně vyrobených léčiv tudíž nelze nijak zaručit.

 

Zdroj: http://praha.idnes.cz/leky-porizovala-na-falesne-recepty-dug-/praha-zpravy.aspx?c=A160322_145133_praha-zpravy_nub

a www.nebezpecneleky.cz

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.