Kampaň Nebezpečné léky

Kampaň Nebezpečné léky spustil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v březnu roku 2010. Na webu www.nebezpecneleky.cz upozorňuje na hrozby a nebezpečí nelegálních a padělaných léků.

Cíle kampaně

Hlavním cílem kampaně je upozornit širokou veřejnost na problematiku padělků a nelegálních léčivých přípravků často nabízených v anonymním prostředí internetu a nejen tam. Kampaň zároveň poukazuje na nebezpečí těchto přípravků, jejichž užitím si lidé, jež si padělek zakoupí, vystavují riziku poškození vlastního zdraví. Mezi širokou veřejností má kampaň zvýšit povědomí o této problematice.

Cílové skupiny

Kampaň je zaměřena na širokou veřejnost, na všechny, kteří by se mohli setkat s nelegálními nabídkami na koupi padělků léčiv. Třem skupinám se však dostává zvláštní pozornosti. Jedná se o skupiny populace, které na internetu nakupují nejčastěji padělané přípravky - léčiva na léčbu erektilní dysfunkce (muži od 35 let), anabolické steroidy na zvýšení objemu svalové hmoty (muži 15-30 let) a preparáty na podporu hubnutí (ženy obecně). Vizuální stránku kampaně provází paní Hubená a pánové Silák a Stydlín, kteří jsou hlavními postavami krátkých spotů upozorňujících na rizika nákupu léčiv na Internetu a jejich nelegálních nabídek

Obsah kampaně

Kampaň poskytuje široké veřejnosti informace o tom, čemu je třeba věnovat pozornost při nákupu léků na internetu. Za cíl si rovněž klade zvýšení povědomí o možném nebezpečí užívání nelegálně nabízených léčiv na zdraví člověka (včetně toho, proč a jak hlásit podezření na nelegální nabídku) a o aktivitách SÚKL v této oblasti. 

Na kampani se Státním ústavem pro kontrolu spolupracuje mnoho subjektů, kterých se tato problematika týká, jako je např. Celní správa, Národní protidrogová centrála, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Úřad průmyslového vlastnictví, dále zástupci z řad farmaceutického průmyslu, lékařů, lékárníků a pacientských organizací.

Co na webu nebezpecneleky.cz můžete najít
  • Celosvětovou mapu zachycených padělaných a nelegálních léků
  • Manuál správného nakupování léků na internetu
  • Obecné informace o problematice padělaných a nelegálních léků
  • Spoty a plakáty upozorňující na nejčastěji se objevující padělky a nelegální léky (hubnutí, erektilní dysfunkce, růst svalové hmoty)
  • Nejčastější otázky a odpovědi
Kontakty

V případě dotazů nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese infs@sukl_cz nebo na telefonním čísle +420 272 185 333.

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.