Státní zemědělská a potravinářská inspekce

szpi_130.png Státní zemědělská a potravinářská inspekce nemá s problematikou léčiv nic společného jen zdánlivě. Dle zákona SZPI není kompetentní ke kontrole léků, nicméně do její působnosti spadají doplňky stravy - specifická kategorie potravin, která bývá veřejností s léky zaměňována.

Výrobci nebo prodejci tento mylný dojem mnohdy záměrně posilují tím, že přisuzují doplňkům stravy léčebné a preventivní účinky, a to nejen v reklamě, k jejíž kontrole SZPI nemá kompetence, ale také na příbalových letácích a na vlastních obalech výrobků.

SZPI již řešila také případy doplňků stravy, u nichž byla laboratorně potvrzena přítomnost farmakologicky účinných látek, které se používají k výrobě léků na lékařský předpis, ale v potravinách být samozřejmě nemohou, například anabolické steroidy v doplňcích stravy pro sportovce nebo sildenafil a jeho analogy v doplňcích na podporu erekce. V některých případech byly takto detekovány látky dosud neprozkoumané, které nejsou používány ani farmaceutickými firmami.

Obliba doplňků stravy neustále stoupá, o to více a razantněji bude SZPI postihovat ty výrobce, dovozce či prodejce, kteří využívají až zoufalství nemocných lidí a slibují jim nesplnitelné, případně ohrožují zdraví spotřebitelů tím, že do přípravků přidávají zakázané látky. Veřejnost také musí vědět, co má od doplňků očekávat: doplňky stravy neléčí, pouze si jimi obohacuje běžná strava o cenné živiny.

Kontakt:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Květná 15 
603 00 Brno 
telefon: +420-543 540 111 
fax: +420-543 540 202
elektronická podatelna:  epodatelna@szpi_gov_cz 
http://www.szpi.gov.cz/

SZPI kontroluje, v rámci stanovených kompetencí, potraviny, suroviny k jejich výrobě, zemědělské výrobky a tabákové výrobky. Tyto kompetence se vztahují na výrobu, skladování, přepravu i prodej (včetně dovozu).

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.