Téměř tři čtvrtiny Čechů by nepoznaly padělaný lék

Asociace inovativního a farmaceutického průmyslu (AIFP) provedla na přelomu dubna a května průzkum, kterého se zúčastnilo 518 respondentů a ze kterého vyplynulo, že více než 72 % Čechů by nerozeznalo padělaný lék od originálu.

A není se čemu divit. Napodobeniny léků a jejich obaly na první pohled vypadají tak věrohodně, že ani odborník okamžitě nepozná, zda jde o originál či o padělek. Až díky laboratorní analýze lze zjistit, co a v jakém množství přípravek obsahuje.

Nejsnazší cestou, jak zaručeně získat padělek, je nákup léků prostřednictvím nelegálních internetových nabídek. Lidé tam zpravidla shánějí léky, které jsou legálně dostupné pouze na lékařský předpis, nebo přípravky, které obsahují zakázané látky. Nejčastěji se jedná o léky na podporu hubnutí, na potíže s erekcí nebo různá anabolika, tedy přípravky na nárůst svalové hmoty.

Jakýkoli lék, který je zakoupený jinou cestou než v kamenné lékárně nebo na jejích internetových stránkách, je nelegální. Navíc existuje riziko, že jde o padělek.

I přesto si tímto způsobem, podle výsledků výše zmíněného průzkumu, obstarává léky na předpis až 10 % dotázaných. Padělané a nelegální léky přitom často obsahují jiné než deklarované množství účinné látky a jsou vyráběny za naprosto nevyhovujících podmínek. Nebývá výjimkou, že obsahují také látky životu nebezpečné (např. těžké kovy, jedy, barviva apod.).

AIFP pracuje na systému, který by pomohl snáze rozeznat originální lék od padělku. „Zkopírovat balení není pro padělatele problém. Falešný lék často odhalí až snaha o jeho dohledání podle čísla šarže nebo chemický rozbor, což běžný člověk pochopitelně nemůže udělat,“ uvádí Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP, a dodává: „Právě kvůli ochraně pacientů vzniká systém ověřování léků. Krabičky budou od roku 2018 opatřeny speciálním 2D kódem, který lékárník načte a uvidí, zda je lék pravý.“

SÚKL každému spotřebiteli doporučuje dodržovat při nákupu léků na internetu základní pravidla.

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.