Varování před doplňkem stravy Hydroxycut

Potravinářská inspekce obdržela zdravotní hodnocení Ministerstva zdravotnictví ČR týkající se doplňku stravy Hydroxycut. Dle ministerstva nelze tento doplněk považovat za bezpečnou potravinu, proto se nesmí v ČR prodávat.

Doplněk stravy HYDROXYCUT je prezentován jako účinný spalovač tuků, který patří mezi velmi účinné prostředky pro snižování hmotnosti.

V květnu 2009 bylo vydáno varování amerického Úřadu pro léčiva a potraviny (FDA) před konzumací tohoto doplňku stravy z důvodu prokázání závažných zdravotních následků prokazatelně způsobených konzumací doplňků stravy HYDROXYCUT. Jednalo se hlavně o selhání funkce jater a jejich poškození, mezi hlášené zdravotní následky patří projevy typické pro zánět jater (zažloutlá pleť) a tmavá moč. Dalšími projevy jsou silné pocity nevolnosti, zvracení, světlá stolice, nadměrná únava, slabost, bolesti žaludku nebo křeče v zažívacím traktu, ztráta chuti k jídlu.
Na varování FDA reagovala finská Agentura pro bezpečnost potravin, která dne 25. 5. 2009 rozeslala informaci o zákazu uvedení doplňku stravy HYDROXYCUT na trh. Následovalo šetření ve všech členských státech, vč. České republiky, které vedlo k nařízení stažení z prodeje. 

V současné době se opět tento doplněk stravy objevil na trhu v ČR v různých variantách a šaržích. Prodává se především na Internetu.

Ministerstvo zdravotnictví i nadále nepovažuje vzhledem k potvrzeným negativním zdravotním dopadům doplňky stravy HYDROXYCUT za bezpečné, a jejich konzumaci nedoporučuje. V rámci předběžné opatrnosti potravinářská inspekce zakazuje všechny varianty a šarže.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nyní provádí kontroly s cílem zamezit uvádění do oběhu tohoto doplňku stravy. Spotřebitelům doporučuje, aby si uvedený doplněk nekupovali, a pokud již jej mají doma, aby jej nekonzumovali.

Vyjádření Ministerstva zdravotnictví ČR: VAROVÁNÍ PŘED KONZUMACÍ DOPLŇKU STRAVY HYDROXYCUT
Informace Státní zemědělské a potravinářské inspekce: Varování před doplňkem stravy Hydroxycut

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.