Zákaz přípravku Golden Erect

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zákazala uvádění na trh a nařídila stažení z trhu u doplňku stravy na podporu erekce s názvem Golden Erect.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila další nebezpečný doplněk stravy na podporu erekce, tentokrát se jednalo o výrobek Golden Erect původem z Nizozemí, který do České republiky dovezla společnost VaV trading company s r.o. Jejím jediným odběratelem byla firma ODK Magnum s.r.o. provozující internetové obchody s doplňky stravy.

Ve složení výrobku byla uvedena mimo jiné bylina Tongat Ali, což je jiný název pro rostlinu Eurycoma longifolia (Malajský ženšen). Tato rostlina patří mezi tzv. potraviny nového typu a její použití v potravinách nebylo dosud Evropskou komisí schváleno. Podle hodnocení ministerstva zdravotnictví potravina Golden Erect obsahující extrakt z rostliny Eurycoma longifolia ohrožuje zdraví konečného spotřebitele.

Do České republiky bylo dovezeno celkem 500 kusů šarže s označením LOT:C860712 a s datem použitelnosti 10-2012. Doplněk byl balen v balení po osmi kapslích. Dovozce od svého odběratele stáhl 120 kusů balení, které také na vlastní náklady nechal zlikvidovat. Zbytek byl ovšem prodán spotřebitelům. Těm potravinářská inspekce nedoporučuje tento přípravek na podporu erekce dále užívat.

Potravinami nového typu se myslí potraviny získané z exotických rostlin či živočichů, které se u nás dříve nekonzumovaly, nebo suroviny, které byly vyrobeny za použití netradičních výrobních technologií, jež výrazně ovlivňují jejich strukturu a složení. Každá taková potravina musí být nejprve schválena Evropskou komisí. V rámci schvalovacího procesu odborníci posuzují, zda je uvedená potravina bezpečná či jaký vliv by případně mohla mít na výživu člověka.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce
28. 1. 2010

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.