Zákaz přípravku Intim-X

Státní zemědělská a potravinářská inspekce na základě podnětu Státního ústavu pro kontrolu léčiv zakázala uvádění na trh a nařídila stažení z trhu doplňku stravy na podporu erekce s názvem Intim-x.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v rámci běžného monitorování zacházení s léčivými přípravky zjistil nesrovnalosti u výrobku Intim-x, který do České republiky dováží společnost Krevní centrum s.r.o., Frýdek-Místek. Tento výrobek byl prezentován jako doplněk stravy, jeho prodejce však deklaroval účinky odpovídající spíše léčivému přípravku. SÚKL proto analyzoval složení výrobku a výsledky rozboru ukázaly na pravděpodobný obsah účinné látky, který se objevuje v léčivých přípravcích, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis. Zachycený výrobek byl tedy kvalifikován jako kontaminovaná potravina a jako takový byl předán k dalšímu šetření Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI). 

Inspektoři SZPI odebrali do laboratoří vzorky šarže s označením LOT 0021208 a datem minimální trvanlivosti 12. 2011, aby ověřili přítomnost léčivých látek, které v potravinách být nesmějí. 

V laboratořích SZPI se zjistilo, že vzorek obsahuje hydroxyhomosildenafil a acetildenafil. Jde o látky s podobnou strukturou, jako má sildenafil, který se používá při výrobě léků na lékařský předpis. Hydroxyhomosildenafil ani acetildenafil však dosud nebyly testovány a nejsou tedy známy jejich přesné účinky na lidský organismus. Nemohou být tudíž přidávány ani do léčiv vydávaných na lékařský předpis, natož do volně prodejných doplňků stravy. Dle hodnocení ministerstva zdravotnictví doplněk stravy Intim-x obsahující tyto látky nelze považovat za bezpečný.. 

SZPI proto uložila zákaz uvádění do oběhu výše uvedené šarže a nařídila její stažení z trhu. 

Internetový prodej léčiv v ČR je legální pouze prostřednictvím tzv. „kamenné" lékárny a lze jím vydávat pouze léky registrované (schválené k uvedení na trh) a volně prodejné, viz Manuál správného nakupování léků na Internetu
Pokud se na Internetu setkáte s jinou, tzn. nelegální nabídkou léků, informujte prosím Státní ústav pro kontrolu léčiv, a to pomocí
elektronického formuláře nebo na emailu infs@sukl_cz.

Narazili jste na doplňky stravy neoznačené v českém jazyce? Byl Vám prostřednictvím zásilkového či internetového prodeje zaslán jiný výrobek, než jste si objednali? Máte podezření, že Vámi zakoupený výrobek není v pořádku?
V případě jakýchkoliv problémů se můžete obrátit na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, která je ze zákona kompetentní ke kontrole doplňků stravy. Podnět můžete podat mimo jiné i prostřednictvím formuláře na stránkách www.szpi.gov.cz.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní ústav pro kontrolu léčiv
2. 2. 2010

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.