Zákaz tří doplňků stravy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila zničení doplňku stravy, balení po jedné tabletě, na podporu sexuální potence a žvýkaček na podporu sexuální potence s názvem Beauty Angel a Super Lover.

Státní zemědělské a potravinářské inspekci se podařil další úspěšný zásah proti nebezpečným potravinám.

Byl odhalen doplněk stravy, balení po jedné tabletě, na podporu sexuální potence, ve kterém byl kromě tadalafilu objeven i sildenafil. V obou případech se jedná o farmakologicky účinné látky, které však mohou být obsaženy pouze v registrovaných a tudíž kontrolovaných lécích, jejichž užívání je kvůli potenciálním vedlejším účinkům možné pouze na předpis lékaře. Ve volně prodejných přípravcích je obsah těchto látek nepřípustný. 

U stejného dovozce však byly odebrány také dva vzorky poněkud kuriózních žvýkaček s příchutěmi, vyráběných zvlášť pro ženy a pro muže. Žvýkačky na obale kromě osvěžení ústní dutiny slibovaly také povzbuzení činnosti ledvin a podporu sexuální potence. Varianta pro ženy lákala i na zvětšení poprsí a úpravu menstruace. I v těchto dvou potravinách laboratorní analýzy prokázaly obsah tadalafilu i sildenafilu.

Všechny tři výrobky dovezla z Číny česká firma Redmedia Enterprise s.r.o., výrobky však nebyly určeny pro Českou republiku. Dovozce je chtěl distribuovat do Švýcarska, Rakouska, Francie a Německa. Ještě před odběrem vzorku část zásilky prodal také odběrateli z Velké Británie. Nyní bude muset veškeré zboží pod dozorem inspekce zničit. Zlikvidováno tak bude 700 balení žvýkaček, každé po dvaceti dražé, a 8 000 tablet nebezpečného doplňku stravy.

Na českém trhu výrobky prodávány nebyly, proto českým spotřebitelům nehrozí žádné nebezpečí.

17. 3. 2009
Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.