Zákaz přípravků Animal cuts a Chlorella extra

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zákazala uvádění na trh a nařídila stažení z trhu u doplňků stravy s názvem Animal cuts a Chlorella extra.

Státní zemědělské a potravinářské inspekci se podařilo na trhu odhalit další dva doplňky stravy, které byly shledány jako zdraví škodlivé. V obou případech se jednalo o výrobky z dovozu a v obou případech potravinářská inspekce zakázala jejich další prodej a nařídila jejich stažení z trhu.

První přípravek Animal cuts (s expirací 03/14/13) pocházející z USA prodával v České republice Marek Čollák z Českého Těšína, provozovatel internetových obchodů s výživou pro sportovce. Jedna plechovka tohoto přípravku obsahovala 336 tablet rozdělených do 42 dávkových balíčků, přičemž podle doporučeného dávkování měly být užívány dva balíčky denně. Laboratoře SZPI však v těchto tabletách odhalily hormon progesteron. Progesteron je obsažen v lécích na lékařský předpis, jeho přítomnost ve volně prodejném doplňku stravy je však nežádoucí. Podle hodnocení ministerstva zdravotnictví je doplněk stravy s tímto hormonem považován za nebezpečný. Do ČR bylo dovezeno 312 plechovek přípravku Animal cuts, tj. přes sto tisíc tablet.

V druhém případě se jednalo o doplněk stravy z Číny s názvem Chlorella extra (datum minimální trvanlivosti 11.2.2011, šarže 20090212, balení v plastové dóze á 100g nebo 300g). Inspekce tyto tablety zakázala, neboť obsahovaly nadlimitní množství olova. Do ČR tablety v celkovém množství 200 kilogramů dovezla pražská firma Blue step s r.o., téměř polovinu pak dále distribuovala na Slovensko.

Pokud spotřebitelé mají výše uvedené šarže nebezpečných doplňků stravy doma, inspekce jim nedoporučuje jejich konzumaci. 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce
17. 12. 2009

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.