Celníci odhalili anabolika za miliony

Celníci z pražské Ruzyně odhalili nelegálně dovážené anabolické steroidy. Jednalo se o dvě kontrolované zásilky z Asie, které mířily na adresu českého příjemce.

Nebezpečí při užívání nelegálních léků spočívá především v tom, že zpravidla obsahují jiné než deklarované množství účinné látky, a často také další látky, které nemají v lécích co pohledávat, od barvy, přes ředidla či jed na krysy. ZDE najdete tabulku zakázaných látek, které inspektoři v nelegálních lécích často naleznou. 

Při užívání přípravků na zvýšení objemu svalové hmoty (přípravky s obsahem steroidních hormonů) bez dohledu lékaře navíc hrozí:

  • u žen maskulinizace, poruchy menstruačního cyklu; u mužů útlum spermatogeneze (tvorby spermatu), stimulace růstu nádorů prostaty,
  • zvýšení krevního tlaku, zhoršení citlivosti na inzulín, při vysokých a dlouhodobých dávkách může dojít k hyperplastickému bujení jaterní tkáně,
  • pokud jsou tyto látky užívány osobami, u kterých je jejich užívání kontraindikováno, může dojít k srdečnímu selhání, ke zbytnění prostaty, progresi karcinomu prostaty nebo prsu, při užívání v těhotenství k virilizaci plodu ženského pohlaví (rozvoj druhotných mužských pohlavních znaků).

Případ nadále zůstává v šetření. Podmínky nákupu a následného dovozu potravinových doplňků doporučujeme dopředu ověřit u Celní správy České republiky nebo u Státního ústavu pro kontrolu léčiv http://www.nebezpecneleky.cz/nakup-na-internetu

Celá tisková zpráva Celní správy je k dispozici zde: http://www.celnisprava.cz/cz/celni-urad-praha-ruzyne/tiskove-zpravy/2014/Stranky/nelegalni-dovoz-anabolik-v-zasilkach.aspx.

Tiskové a informační oddělení
3. 10. 2014

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.