Doplňky stravy neléčí

Doplňky stravy nejsou léky, ale potraviny, jejichž úkolem je doplňovat běžnou stravu člověka. Neprochází žádným schvalovacím procesem, výrobce či dovozce má pouze informační povinnost vůči Ministerstvu zdravotnictví, kam musí před prvním uvedením trh zaslat text české etikety doplňku stravy. U doplňků zároveň neexistuje žádná povinnost na ověřování jejich účinnosti.

Doplňky stravy mohou doplnit chybějící živiny nebo, např. u vážného onemocnění, mohou fungovat jako psychická podpora při léčbě pacienta.

Samostatnou kategorii pak tvoří nabídky různých „přírodních“ či „zázračných“ přípravků, které často nejsou jako „doplňky stravy“ označené a nezřídka o sobě tvrdí, že jsou schopny zlikvidovat nádorové bujení v těle člověka.

Státní ústav pro kontrolu léčiv před takovými výrobky varuje! Doplňky stravy ani podobné přípravky totiž ze zákona nesmí deklarovat žádné léčebné ani preventivní účinky.

Zvláštní varování je na místě v případech, kdy vážně nemocný pacient vysadí lékařem doporučenou léčbu a spoléhá výhradně na doplňky stravy či obdobné přípravky, které nejsou schválenými léky. To může být velmi nebezpečné až fatální.  

Lékaři na portálu Onko.cz upozorňují, že žádné doplňky stravy onkologická onemocnění nemohou vyléčit. Neexistuje žádná věrohodná studie, která by dokazovala léčivé účinky jakéhokoli doplňku stravy.

Celý článek naleznete zde: http://www.onko.cz/lekar-doplnky-stravy/

Tiskové a informační oddělení
10. 12. 2014

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.