Nelegální přípravky - doplňky stravy

Definice doplňků stravy a další důležité informace o této problematice.

OBECNĚ

Mezi nelegální přípravky patří i některé doplňky stravy. Laboratorním rozborem je totiž v některých doplňcích stravy prokázána přítomnost látek, které v těchto přípravcích obsaženy být nesmějí. Jedná se často o velice účinné přípravky, které je nutné užívat pouze pod lékařským dohledem.

Jedná se o nelegální přípravky, u kterých není možné zaručit jejich kvalitu, účinnost a bezpečnost!

DEFINICE

Doplňky stravy - jde o potraviny, které se od těch klasických odlišují například vyšším obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním (výživovým) či fyziologickým účinkem. Doplňky stravy jsou dostupné ve formě tobolek, pastilek, tablet, pilulek, v tekuté i sypké podobě. Jak už z názvu vyplývá, smyslem jejich konzumace je doplnění běžné stravy o určité cenné látky. V žádném případě ale doplňky stravy nenahrazují zdravou, vyváženou a pestrou stravu.

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI DOPLŃKEM STRAVY A LÉKEM

Doplněk stravy Lék
Koncentrovaný zdroj živin nebo jiných látek, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu. Látka nebo kombinace látek s léčebnými či preventivními vlastnostmi.
Nejsou schvalovány, výrobce či dovozce má pouze informační povinnost vůči Ministerstvu zdravotnictví ČR, kam musí před prvním uvedením na trh zaslat text české etikety doplňku stravy; před uvedením na trh není výrobce povinen ověřovat účinnost či bezpečnost doplňku stravy. Léky musí před uvedením na trh projít schvalovacím řízením (registrací), v tomto procesu se hodnotí účinnost, jakost a bezpečnost přípravku, výrobce předkládá toxikologické a farmakologické zkoušky, klinická hodnocení atd..
Užívání není vázáno na lékařský předpis, doplňky stravy jsou volně prodejné.

V oprávněných případech je s ohledem na látky obsažené v léku jeho užití vázáno na lékařský předpis, tzn. pacient jej získá pouze na základě doporučení lékaře.

Doplňky stravy se dají sehnat v lékárnách, v běžných obchodech s potravinami, v drogériích atd.. Často se doplňky stravy distribuují i formou prezentačních akcí. Léky mohou být vydávány pouze v lékárnách, prostřednictvím jejich internetových nabídek nebo u prodejců vyhrazených léčiv. 

Zákonem není nijak vymezena odborná způsobilost personálu prodejen doplňků stravy.

Léky mohou vydávat jen osoby stanovené zákonem (farmaceuti, farmaceutičtí asistenti, prodejci vyhrazených léčiv).

Doplňky stravy jsou často prodávány prostřednictvím internetu, i internetový prodejce je provozovatelem potravinářského podniku.

Zásilkový prodej léků může provozovat pouze schválená „kamenná“ lékárna, prostřednictvím zásilkového (internetového) prodeje lze prodávat jen léky bez lékařského předpisu.

Každý doplněk stravy musí být označen slovy "doplněk stravy". Každý lék musí být označen registračním číslem SÚKL, případně Evropské lékové agentury. 

 OZNAČOVÁNÍ DOPLŇKŮ STRAVY

Pro doplňky stravy platí všechna pravidla označování jako pro ostatní potraviny. Na obale musí být uvedeno složení výrobku, podmínky skladování, datum minimální trvanlivosti a další informace, a to vždy v českém jazyce. Kromě toho musí doplňky stravy splňovat celou řadu dalších specifických požadavků. Etiketa musí obsahovat mimo jiné následující údaje:

  • označení „doplněk stravy“,
  • na obale musí být upozornění, že výrobky je nutné skladovat mimo dosah dětí,
  • upozornění „nevhodné pro těhotné ženy“ v případě, že doplněk obsahuje více než 800 mg vitaminu A v denní dávce,
  • upozornění, že výrobek není určen jako náhrada pestré stravy,
  • údaje o obsahu vitaminů a minerálních látek i v procentech doporučené denní dávky,
  • doporučené denní dávkování výrobku (případně další podmínky použití) a varování před překročením této dávky.

Naopak obal a příbalový leták doplňku stravy nesmí:

  • obsahovat žádné tvrzení prohlašující nebo naznačující, že vyvážená a různorodá strava nemůže poskytnout dostatečné množství živin,
  • uvádět neschválená zdravotní tvrzení (tvrzení o léčebných, preventivních vlastnostech doplňku).

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.