Rozsáhlý problém s padělanými léky, který řeší v Polsku, se týká i Čechů

V Polsku kvete obchod s padělanými léky a suma, za kterou Poláci nakupují léky ilegálně přes internet, každým rokem stoupá. Loni se vyšplhala na téměř 700 miliónů korun. 

Nejčastěji se objevují padělky léků na hubnutí, zvýšení potence, růst svalové hmoty (steroidů), přerušení těhotenství, ale nelegálním způsobem lze získat i léky na kardiovaskulární nebo onkologická onemocnění.

Léky, které jsou na polském černém trhu k dostání, se také v Polsku většinou vyrábějí. Loni byla v Bydhošti odhalena největší ilegální továrna na léky v Evropě, která řadu let falšovala výrobky čtyř světových farmaceutických koncernů.

Padělané léky obsahují v lepším případě jen neškodné látky (mouku, škrob apod.) a pacient je „pouze“ neléčen a přichází o peníze. V horším případě obsahují padělky škodlivé látky, recyklované prošlé léky apod., které přímo ohrožují zdraví pacienta. Dokonalý však bývá obal léku, který se prakticky nedá rozeznat od originálu.

Problém se zároveň týká i českých občanů, kteří si přes polské weby nelegálně nakupují léky, které by jinak byly ve většině případů dostupné pouze na lékařský předpis. Důvodem je snadná dostupnost a výhodná cena.

Boj s nelegální výrobou a distribucí léků nemá v polské legislativě velkou oporu, počet zadržených i výše trestů neodpovídají nebezpečí, které tato trestná činnost představuje. Proto v Polsku vsadili na osvětu a na podzim odstartuje kampaň, která si klade za cíl lidi přesvědčit k větší zodpovědnosti v oblasti nakupování léků. Kromě toho má organizace Prověřování pravosti léků, která v Polsku vznikla letos v červnu, za cíl zavést nejpozději do roku 2019 účinný systém kontroly léků na domácím trhu.

Státní ústav pro kontrolu léčiv se problematikou nelegálních a padělaných léčiv intenzivně zabývá již od roku 2010, kdy spustil kampaň Nebezpečné léky. Ta je zaměřena na širokou veřejnost, na všechny, kteří by se mohli setkat s nelegálními nabídkami na koupi nelegálních přípravků a padělků léčiv. Více o kampani se můžete dočíst zde: http://www.nebezpecneleky.cz/kampan-nebezpecne-leky

Zdroj:  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/446188-gangy-v-polsku-falsuji-i-cytostatika-na-lep-jim-sedaji-i-cesi.html

Tiskové a informační oddělení

23. 8. 2017

Nahoru

 
Dodavatel portálového řešení QCM, s.r.o.